وبلاگ کدکالا

خلاطه


خلاطه یا میکسر بتن ابزاری است که در صنعت ساختمان سازی استفاده شده و کاربرد آن در ساخت بتن با استفاده از ترکیب مواد اولیه می باشد. در ادامه به توضیح درباره کاربرد، انواع آن بر اساس شکل ظاهری، نوع موتور، نوع حرکت و ظرفیت و همچنین قیمت آن می پردازیم.

خلاطه ( بتونیر وینچ دار) چیست؟

خلاطه به دستگاهی گفته میشود که مقدار مشخصی از شن، ماسه، سنگ و سیمان و آب در دیگ آن قرار گرفته و با چرخش مداوم آن این مواد کاملا با هم مخلوط شده و بتن تولید می گردد. به عبارت دیگر، نوعی ملات ساز می باشد که مصالح ساختمانی مختلف را به عنوان ورودی دریافت نموده و بتن را در خروجی تحویل می دهد. در صنعت ساختمان سازی و عمران به خلاطه ملات ساز، بتونیر و میکسر بتن یا همزن بتن و بلندر نیز می گویند. با توجه به تنوع بسیار بالا در این تجهیزات، لازم است بر اساس نوع پروژه و مقدار بتن مورد نیاز و همچنین بودجه مورد نظر یکی از بهترین گزینه ها را تهیه و استفاده نمایید.

انواع خلاطه و کاربرد آنها

خلاطه یا بتونیر وینچ دار که در برخی مواقع به میکسر بتن نیز معروف می باشد، یکی از تجهیزات به کار رفته برای فعالیت های عمرانی بوده و عمل تولید بتن را انجام می دهد. خلاطه های به کار رفته در هر یک از پروژه های ساختمانی یا عمرانی با هم متفاوت می باشند که این تفاوت ها نه تنها از نظر ظاهری بوده، بلکه از نظر ظرفیت نیز با هم فرق دارند.

انواع خلاطه

خلاطه (بتونیر وینچ دار) را می توان بر اساس فاکتورهای مختلف دسته بندی کرد که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. از جمله دسته بندی های انواع خلاطه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بر اساس شکل ظاهری

با توجه به اینکه بدنه بتونیر یا ملات ساز در اغلب مواقع فلزی می باشد، در نتیجه وزن آن سنگین خواهد بود. علاوه براین، در پروژه های ساختمانی و عمرانی ممکن است در طول روز نیاز به تغییر مکان خلاطه ها باشد. لذا در طراحی و ساخت خلاطه به این مسئله توجه داشته و آنها را در دو نوع دو چرخ و جهار چرخ تولید می کنند. نوع دو چرخ خلاطه ها دارای دو دسته است که توسط نیروی انسانی حرکت داده شده و دستگاه بر روی چرخ ها حرکت می کند. به منظور سهولت در جا به جایی خلاطه های بزرگ با ظرفیت بالا از چهار چرخ استفاده می گردد.

 

برای خرید اینترنتی ⇐ پمپ آب خانگی یک اسب پدرولا

بر اساس نوع موتور

با توجه به اینکه در انجام پروژه های عمرانی دسترسی به انرژی برق در بسیاری از مواقع امکان پذیر نمی باشد، لذا موتور خلاطه ها در سه نوع برقی، بنزینی و دیزلی در نظر گرفته میشود. نوع برقی یا الکتروموتور قدرت بالایی داشته و مصرف انرژی در آن بیشتر از دو مورد دیگر می باشد. در مقابل، خلاطه های دیزلی دارای توان و قدرت بالایی می باشد و گزینه ای مناسب برای محیط هایی است که دسترسی به انرژی برق در آنها امکان پذیر نیست.

بر اساس نحوه حرکت دیگ

یکی از اصلی ترین معیارهای دسته بندی انواع خلاطه، نحوه به چرخش درآمدن دیگ آن ها می باشد. به عبارت دیگر، نحوه انتقال انرژی و نیرو از موتور دستگاه به دیگ در بتونیرهای مختلف با هم متفاوت است و بر همین اساس می توان آنها را در دو گروه کلی زیر قرار داد:

برای خرید اینترنتی ⇐ سم پاش پاندورا

دنده زیر

در این نوع بتونیر چرخ دنده هایی در زیر دیگ نصب شده و انرژی موتور به این دنده ها منتقل شده و با چرخش خود منجر به حرکت دیگ می گردند. در اغلب مواقع خلاطه ها با ظرفیت کم و متوسط به صورت دنده زیر تولید و طراحی می گردند.

خلاطه-کدکالا

خرید خلاطه وینچ دار(بتونیر)مدل ۴۰۰ همراه بالابر کدخدایی

دنده دور

بر روی دیگ این نوع ملات ساز، چرخ دنده فلزی نصب می گردد که با انرژی موتور حرکت نموده و باعث چرخش دیگ خواهد شد. خلاطه های دنده دور بخاطر صدای زیادی که دارند، نسبت به نوع دنده زیر کاربرد کمتری داشته و البته از نظر فیمت ارزان تر هستند.

رولیک لاستیک فشرده

خلاطه ها با ظرفیت زیاد دارای دیگ بزرگی بوده و به همین خاطر قرار دادن دنده در زیر آنها نمی تواند به صورت موثر منجر به حرکت دیگ گردد. در طراحی این نوع بتونیر از ۴ غلتک لاستیکی استفاده میشود که زیر نوار فلزی نصب شده روی دیگ قرار گرفته اند.

برای خرید اینترنتی ⇐ بالابر ساختمانی 

بر اساس ظرفیت

همان طور که در طول متن اشاره شد، هر یک از خلاطه ها دارای ظرفیت متفاوتی بوده و بر اساس نوع پروژه عمرانی می توان گزینه مناسب را انتخاب نمود. از رایج ترین انواع خلاطه بر اساس ظرفیت دیگ آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • ۱۲۰ لیتری:

بیشت در محیط های آزمایشگاهی کاربرد داشته و به صورت یک چرخ بوده و در نوع دنده دور قرار میگیرد.

 • ۳۰۰ لیتری:

گزینه مناسبی برای پروژه های ساختمانی کوچک می باشد و در دو نوع دو چرخ و چهار چرخ تولید می گردد. این نوع بتونیر در دو نوع دنده دور و دنده زیر موجود بوده و بارگیری مصالح آن به صورت دستی انجام میشود.

 • ۴۰۰ لیتری:

ظرفیت دیگ این نوع میکسر بتن ۳۵۰ لیتر بوده و در دو نوع دنده دور و دنده زیر تولید و طراحی می گردند. موتور خلاطه ۴۰۰ لیتری برقی، دیزلی و بنزینی می باشد.

 • ۵۰۰ لیتری:

گزینه مناسبی برای پروژه هی ساختمانی نسبتا بزرگ می باشد و دارای موتور برقی، بنزینی و دیزلی است. بارگیری در این نوع بتونیر با باکت هیدرولیکی انجام میشود.

 • ۷۵۰ لیتری:

این گروه از میکسرهای بتن دارای دو موتور با قدرت ۱۰ و ۱۳ اسب بخار بوده و در گروه بتونیرهای رولیک لاستیک فشرده دو چره و چهار چرخ قرار دارند.

 • ۱۰۰۰ لیتری:

دارای دو موتور با قدرت ۱۳ و ۱۵ اسب بخار بوده و مکانیزم بارگیری در آنها باکت هیدرولیکی می باشد. این نوع خلاطه برای پروژه های عمرانی بزرگ استفاده می گردد و گردش دیگ توسط رولیک لاستیک فشرده انجام میشود.

اجزا و قطعات خلاطه

خلاطه (بتونیر) دستگاه چندان پیچیده‌ای نیست. اجزا و قطعات خلاطه در انواع گوناگونی که از این دستگاه وجود دارد، تقریبا مانند هم هستند و تفاوت چشمگیری ندارند. تنها در موتور که انواع گوناگون الکتریکی، دیزلی و بنزینی دارد، تفاوت‌ها قدری بنیادی‌تر هستند اما سایر اجزا شکل و کارکردی تقریبا مشابه دارند. باهم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

موتور خلاطه

موتور به عنوان مهم‌ترین بخش خلاطه شناخته می‌شود که قدرت و کیفیت آن همواره مطرح است. برای هر مقصود و کاری، سطحی از قدرت موتور در نظر گرفته می‌شود. موتور بتونیر انواع گوناکونی دارد:

 • الکتروموتور (موتوربرقی): این موتور در دونوع تک‌فاز و سه‌فاز برای خلاطه‌هایی با ظرفیت 120 تا 400 لیتری کاربرد دارد. موتور تک‌فاز، تا ظرفیت 250 یا 300 لیتر را پاسخ‌گو است اما برای خلاطه‌ی 400 لیتری از موتور الکتریکی سه‌فاز استفاده می‌شود.
 • موتور بنزینی: کاربرد این موتور از نظر وزن مواد و ظرفیت خلاطه فرقی با نمونه‌ی موتور الکتریکی ندارد. مزیت آن این است که در جایی که دسترسی به برق نباشد، می‌توان این نوع را جایگزین کرد.
 • موتور دیزلی: برای خلاطه‌های بزرگ‌تر (مثلا 750 و 1000 لیتری) معمولا از این نوع موتور استفاده می‌شود که قدرت بیشتری دارد. در حقیقت در این ظرفیت‌ها، دیگر کاری از موتور برقی ساخته نیست.

دیگ یا جام خلاطه

بخش مهم دیگر در دستگاه بتونیر که به آن توجه می‌شود، دیگ یا جام، همان ظرفی است که مواد برای مخلوط شدن داخل آن ریخته می‌شوند. ظرفیت این دیگ‌ها چنان که پیش‌تر نیز گفتیم متنوع است و از 120 تا 1000 لیتری یا بیشتر تولید می‌شود.

از نظر ساختاری یک نکته‌ی مهم درخصوص دیگ وجود دارد و آن محل قرارگیری دنده است. بر این اساس خلاطه‌ها با دو مدل دیگ دیده می‌شوند:

 • دیگ دنده دور: در این دیگ دنده (که منتقل کننده‌ی نیرو از موتور به دیگ است)، در قسمت کمر دیگ قرار دارد و بیشتر قابل مشاهده است.
 • دیگ دنده زیر: در این مدل، دنده زیر دیگ قرار گرفته است. این حالت برای دیگ و دنده بهتر است زیرا استهلاک و صدای کم‌تری ایجاد می‌کند.

دنده

قطعه‌ای است که قدرت موتور به آن وارد می‌شود و سپس به دیگ انتقال می‌یابد. در حقیقت واسطه‌ای که انتقال‌دهنده‌ی نیرو از موتور خلاطه به ظرف مواد در همه‌ی انواع آن است، همین قطعه است. دنده معمولا از جنس فولاد است تا مقاومت کافی را داشته باشد. این قطعه در خلاطه‌هایی که ظرفیت کمتری دارند، کاربرد بیشتری دارد.

رولیک لاستیک

در خلاطه‌هایی که ظرفیت بالاتری دارند و وزن مواد مخلوط در آن‌ها زیاد می‌شود، نمی‌توان از دنده‌ی فولادی استفاده کرد زیرا قطعا خواهد شکست. برای همین از یک قطعه‌ی منعطف استفاده می‌شود. جایگزین دنده‌ی فولادی در این بتونیرها، رولیک لاستیک است که جنس مقاوم و درعین‌حال با انعطافی دارد.

سیستم تخلیه هیدرولیک

معمولا در خلاطه‌های کوچک‌تر، از روش دستی برای ریختن و تخلیه مواد استفاده می‌شود اما در انواع بزرگ‌تر روش دستی دشوار یا غیرممکن است به همین دلیل سیستم تخلیه‌ی هیدرولیک برای دستگاه طراحی می‌شود تا کار را تسهیل و تسریع کند.

اجزای خلاطه همچنین شامل برخی قطعات دیگر مثل گیربکس، شاسی مخلوط کن، قطعات الکتریکی در نمونه‌های دارای الکتروموتور و نیز چرخ و پایه برای حرکت دادن و ثابت نگه داشتن دستگاه می‌شود که در درجات بعدی اهمیت هستند.

برای آن‌که از دوام عمر و کارکرد مناسب دستگاه خلاطه اطمینان یابید، باید به قطعات و اجزای آن نیز دقت کنید. همچنین باید به موارد مصرف توجه داشته باشید تا دستگاه را با اجزا و قطعاتی تهیه کنید که متناسب با نیاز شما هستند.

مقایسه 2 نوع از مدل‌های خلاطه

خلاطه (بتونیر، مخلوط‌کن بتن) انواع گوناگونی دارد و دسته‌بندی‌های مختلف آن را می‌توان بایکدیگر مقایسه کرد. در این مطب قصد داریم 2 نوع خلاطه موتور برقی و موتور غیربرقی را با کاربردها و زیرمجموعه‌های دیگرشان باهم مقایسه کنیم.

خلاطه موتور برقی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به‌طورکلی در بتونیر‌هایی که ظرفیت پایین‌تری دارد و وزن مواد در آن‌ها بالا نیست، از موتور برقی استفاده می‌شود. برای مثال خلاطه‌های 120، 250، 300 و 400 لیتری دارای موتور برقی هستند. در انواع 120 تا 300 لیتری معمولا موتور تک‌فاز پاسخ‌گو است اما در نوع 400 لیتری از موتور برقی سه‌فاز استفاده می‌شود زیرا مواد مخلوط‌شدنی سنگین‌تر می‌شوند و نیاز به قدرت بیشتری است.

کاربرد موتور برقی در این خلاطه‌ها به دلیل تأمین آسان‌تر انرژی، استفاده از آن را در هرجا راحت‌تر می‌کند. یک ویژگی بتونیرهایی که ظرفیت کمتر دارند این است که به آسانی جابه‌جا می‌شوند و دیگر این‌که معمولا سیستم تخلیه‌ی آن‌ها به‌دلیل حجم کم مواد، دستی است.

خلاطه موتور برقی خود بر مبناهای دیگر قابل تقسیم بندی است. برای مثال مدل دنده‌زیر و دنده‌کمر داریم:

 • خلاطه موتور برقی دنده کمر: در این مدل دستگاه، دنده که قطعه‌ای برای انتقال نیرو از موتور به دیگ است، در قسمت کمر یا دور دیگ قرار گرفته است. معمولا گفته می‌شود این دستگاه، نسبت به مدل دنده زیر استهلاک بیشتری دارد.
 • خلاطه موتور برقی دنده زیر: در این نوع دستگاه، دنده در زیر دیگ قرار گرفته است و معمولا انتقال نیرو را با حرکتی نرم تر به دیگ انجام می‌دهد. به همین دلیل است که این مخلوط‌کن، استهلاک کمتری نسبت به دستگاه دنده کمر دارد و هنگام کار نیز سر و صدای کمتری تولید می‌کند.

خلاطه با موتور غیربرقی چیست و انواع آن کدام‌اند؟

در مکان‌هایی که دسترسی به برق دشوار است یا برای انواع دیگری از دستگاه بتونیر که ظرفیت بالاتری دارد و مواد در آن سنگین‌تر هستند (در نتیجه نیاز به نیروی بیشتری است که موتورهای برقی ممکن است دیگر پاسخ‌گوی آن نباشند)، موتور غیربرقی استفاده می‌شود که می‌تواند بنزینی یا دیزلی باشد.

 • خلاطه موتور بنزینی: این دستگاه از نظر ظرفیت و قدرت تفاوت چندانی با مخلوط‌کن موتور برقی ندارد اما در جایی که محدودیت استفاده از برق وجود دارد، جایگزین خوبی برای آن است.
 • خلاطه موتور دیزلی: ویژگی این دستگاه، قدرت بیشتر و قابلیت استفاده برای ظرفیت‌های بالاتر و مواد سنگین‌تر است. مزیت دیگر بتونیر یا دستگاه مخلوط‌کن بتن با موتور دیزلی، عمر و دوام بیشتر آن است. در نتیجه توصیه می‌شود برای مصارف بلندمدت و نیز در پروژه‌های ساخت‌وسازی که نیاز به ظرفیت بیشتری است، از این نوع استفاده شود.

در این مدل‌ها نیز ممکن است از دنده در زیر یا کمر استفاده شود اما نکته مهم این است که در دستگاه‌های دارای ظرفیت بالا که وزن مواد افزایش می‌یابد، دنده دیگر پاسخ‌گو نیست و به همین دلیل از رولیک لاستیک در آن‌ها برای انتقال نیرو استفاده می‌گردد که قطعه‌ای منعطف است.

 

استفاده از انواع خلاطه دارای موتور برقی رایج‌تر است زیرا هم استفاده آسان‌تر و هم آلایندگی کمتری دارد. تا زمانی که نیاز به مخلوط کردن حجم بالایی از مواد نباشد، استفاده از دستگاه‌هایی تا ظرفیت 400 لیتر که غالبا دارای موتور برقی هستند، مناسب‌تر و عاقلانه‌تر است. برای پروژه‌های ساخت‌وسازیکه در آن‌ها نیاز به مخلوط کردن مواد در حجم بیشتر است، توصیه می‌شود از خلاطه با موتور دیزلی استفاده شود.

قیمت انواع خلاطه

مانند سایر تجهیزات مورد استفاده از پروژه های ساختمانی و عمرانی، قیمت خلاطه نیز بر اساس فاکتورهای مختلف متفاوت می باشد. برای تعیین قیمت این تجهیزات فاکتورهایی از قبیل ظرفیت دیگ، نوع موتور، قدرت موتور، جنس بدنه، مکانیزم گردش دیگ و غیره در نظر گرفته میشود.

فروش انواع ملات ساز و خلاطه

گروه کد کالا ارائه دهنده انواع خلاطه در سایز و ظرفیت های مختلف می باشد که همگی در بالاترین کیفیت طراحی و تولید می گردند. برای اطلاع از قیمت این محصولات و سایر ویژگی های آنها می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

خلاطه به دستگاهی گفته میشود که مقدار مشخصی از شن، ماسه، سنگ و سیمان و آب در دیگ آن قرار گرفته و با چرخش مداوم آن این مواد کاملا با هم مخلوط شده و بتن تولید می گردد.

خلاطه های دیزلی دارای توان و قدرت بالایی می باشد و گزینه ای مناسب برای محیط هایی است که دسترسی به انرژی برق در آنها امکان پذیر نیست.

دنده زیر-دنده دور-رولیک لاستیک فشرده

فاکتورهایی از قبیل ظرفیت دیگ، نوع موتور، قدرت موتور، جنس بدنه، مکانیزم گردش دیگ و غیره بر روی قیمت خلاطه تاثیر می گذارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =