وبلاگ کدکالا

بتونیر


بتونیر از جمله تجهیزات کاربردی مورد استفاده در حوزه ساخت و ساز ساختمانی می باشد که برای ساخت بتن و هم زدن آن مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به توضیح در رابطه با کاربرد، انواع و نحوه تهیه بتونیر بر اساس نیازهای موجود در حوزه صنعتی و ساختمان سازی می پردازیم.

خرید بتونیر

افرادی که در حوزه صنعتی و ساختمانی فعالیت دارد با بتونیر و کارکرد آن آشنا هستند.امروزه با وجود درگیری های مختلف روزانه افراد حتی دستگاه های سنگین را هم میتوان آنلاین خریداری کرد . این کار نظم و سرعت زیادی را در پروسه انجام پروژه برای مهندسان ایجاد می نماید.
در این مقاله برای افراد ناآشنا با بتونبر ابتداعا به معرفی آن و انواعش می پردازیم .سپس فروشگاه اینترنتی کد کالا را به شما جهت خرید انواع ماشین آلات سنگین ساختمانی معرفی خواهیم کرد.

بتونیر چیست؟

به تجهیزاتی که در آنها مقادیر مشخص از شن، ماسه، سیمان و آب و سنگ با هم مخلوط شده و در نهایت بتن را به عنوان خروجی تحویل می دهد اصطلاحا میکسر بتن یا بتونیر گفته میشود. این تجهیزات شامل موتور و دیگ می باشند که انرژی مورد نیاز برای به حرکت درآمدن دیگ توسط موتورهای بنزینی یا دیزلی و برقی تامین می گردد. میکسر بتنی یا خلاطه دارای تنوع بالایی بوده و با توجه به نوع پروژه و مقدار بتن مورد نیاز در زمان می توان گزینه های مناسب را انتخاب نمود. برخلاف نام این تجهیزات، از این نوع میکسرهای صنعتی نه تنها برای تهیه بتن ، بلکه برای مخلوط کردن و هم زدن سایر ترکیبات صنعتی نیز استفاده میشود و با توجه به ظرفیت دیگ آنها در دو نوع آزمایشگاهی و پروژه ای قابل تولید هستند.

بیشتر بدانیم از  : خرید بالابر ساختمانی در سایت کد کالا

انواع بتونیر

  • بر اساس نحوه کار

در یک دسته بندی کلی می توان میکسرهای بتنی را در دو گروه قرار داد که شامل میکسرهای پیوسته و دسته ای می باشند و با هم کاملا متفاوت هستند. به طوریکه در بتونیرهای دسته ای، بر اساس زمان و نیاز پروژه فرآیند تولید بتن انجام شده و بعد از آن عملیات متوقف می گردد. در صورتیکه در بتونیرهای پیوسته به صورت مداوم و بدون توقف بتن تولید و تخلیه میشود و گزینه ای مناسب برای پروژه های بزرگ عمرانی خواهد بود. علاوه بر این موارد می توان این تجهیزات را بر اساس فاکتورهای دیگری از قبیل ظرفیت، نوع موتور و شیوه حرکت دیگ نیز تقسیم بندی نمود.

  • بر اساس گنجایش

ظرفیت و گنجایش دیگ هر یک از بتونیرها متفاوت بوده و با توجه به نوع پروژه و میزان بزرگی آن می توان گزینه هایی مناسب را انتخاب و خریداری نمود. رایج ترین و پرکاربردترین انواع بتونیر عبارتند از:

بتونیر-کدکالا

میکسر بتنی ۱۲۰ لیتری

کوچکترین نوع بتونیر بوده که بیشتر در محیط های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت مفید بارگیری این نوع خلاطه ۹۰ لیتر بوده و برای فعالیت به موتوری با قدرت یک اسب بخار نیاز دارد. همچنین لازم به ذکر است که بارگیری از این دستگاه به صورت دستی و توسط اپراتور انسانی انجام میشود.

بتونیر ۳۰۰ لیتری

میکسر بتنی لیتری از دیگر انواع بتونیر می باشد که ظرفیت مفید آن ۲۵۰ لیتر است و دارای موتورهای دیزلی یا بنزینی و الکتروموتور با قدرت ۳ اسب بخار می باشد. این نوع خلاطه گزینه بسیار مناسبی برای پروژه های ساختمانی بوده که بارگیری از آن توسط اپراتور انسانی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که بتونیرهای ۳۰۰ لیتری در دو نوع دو چرخ و چهار چرخ قابل تولید هستند.

بتونیر برقی-کدکالا

خرید بتونیر برقی ۳۵۰ لیتری مکانیکی دنده زیر

بتونیر ۴۰۰ لیتری

همان طور که از نام این گروه از میکسرهای بتن مشخص است، ظرفیت آن ۴۰۰ لیتر بوده که ۳۵۰ لیتر ظرفیت مفید بارگیری دارد. از مهم ترین ویژگی های این نوع خلاطه می توان به بهره مندی از موتور دیزلی، بنزینی و الکتروموتور با قدرت ۵٫۵ اسب بخار اشاره نمود. علاوه براین، بارگیری از این دستگاه به صورت دستی انجام شده و برای جا به جایی آسان آن به صورت چهار چرخ تولید میشود.

بتونیر ۵۰۰ و ۷۵۰ لیتری

این دو نوع بتونیر دارای ظرفیت بسیار بالایی بوده و به ترتیب در گروه بتونیرهای نیمه هیدرولیک و هیدرولیکی قرار میگیرند. بارگیری از این دو نوع میکسر بتن توسط باکت هیدرولیکی انجام شده و از نظر قدرت موتور با هم متفاوت هستند. بتونیرهای ۵۰۰ لیتری با موتورهایی با قدرت ۵٫۵ و ۷٫۷ و نوع ۷۵۰ لیتری با موتورهای ۱۰ تا ۱۳ اسب بخار حرکت می کنند. همچنین لازم به ذکر است که بتونیرهای ۵۰۰ لیتری در گروه دنده دور و دنده زیر قرار گرفته و نوع ۷۵۰ لیتری دارای رولیک لاستیک فشرده می باشد.

 

فیلم آموزش کارکرد بتونیر

 

بیشتر بدانیم از : پمپ آب الکتروژن در سایت کد کالا

انواع بتونیر بر اساس شیوه حرکت دیگ

از دیگر فاکتورهایی که می توان بر اساس آنها بتونیرها را تقسیم بندی کرد، شیوه به حرکت درآمدن دیگ آنها می باشد. بر همین اساس می توان به انواع زیر اشاره نمود:

 دنده زیر

در این نوع میکسر بتنی برای انتقال نیرو از موتور به دیگ و به حرکت در آوردن آن، دنده هایی در زیر دیگ قرار گرفته اند و به همین خاطر به دنده زیر معروف هستند. این ساختار برای بتونیرهای ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ لیتری به کاربرده میشوند.

بتونیر دنده دور

برخلاف نوع دنده زیر، در این نوع خلاطه دنده هایی در اطراف دیگ تعبیه میشود تا با انرژی منتقل شده توسط موتور در نهایت باعث چرخش دیگ گردند. بتونیرهای ۱۲۰ لیتری و ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ لیتری را می توان در نوع دنده دور نیز قرار داد.

رولیک لاستیک فشرده

در میکسرهای بتنی که ظرفیت بالایی دارند و به چرخش درآمدن دیگ در آنها نیاز به انرژی زیادی دارد، ۴ رول لاستیکی زیر حلقه نصب شده روی دیگ قرار میگیرد. در بتونیرهای ۷۵۰ و ۱۰۰۰ لیتری مکانیزم حرکت دیگ استفاده از رولیک لاستیک فشرده می باشد.

برای خرید بتونیر اینجا کلیک کنید.

بتونیر-کدکالا

انواع بتونیر بر اساس نوع موتور

در ساختار کلی میکسرهای بتنی بدنه، دیگ، دنده، موتور و چرخ از اصلی ترین اجزا می باشند. موتور به کار رفته در این تجهیزات انرژی مورد نیاز برای چرخش دیگ را فراهم می کند که این موتورها خود در دسته بندی های متعدد قرار می گیرند. از رایج ترین انواع بتونیر بر اساس نوع موتور می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • بتونیر الکتروموتور
  • بتونیر موتور دیزلی
  • بتونیر موتور بنزینی

در نوع الکتروموتور انرژی دستگاه توسط نیروی برق تامین شده و به همین خاطر تنها در شرایطی می توان از آن استفاده نمود که در محل اجرای پروژه در دسترسی به برق محدودیتی وجود نداشته باشد. در محیط هایی که با محدودیت دسترسی به برق مواجه هستید، دو نوع موتور بنزینی و دیزلی می تواند گزینه مناسبی باشد.

3 دسته از عوامل مؤثر بر قیمت بتونیر

بتونیرها با کارکرد ترکیب و ساخت بتون، دستگاه‌هایی بسیار کاربردی در ساخت‌وسازها هستند که در انواع گوناگون تولید و به‌کارگرفته می‌شوند. قیمت بتونیر بسته به نوع آن متفاوت است. انواع بتونیر بر اساس ظرفیت، نوع موتور، محل یا حالت قرارگیری قطعات و… مختلف هستند و این امر، گوناگونی را در قیمت نیز رقم می‌زند. باهم عوامل تعیین کننده‌ی قیمت بتونیر را بررسی می‌کنیم.

ظرفیت بتونیر

یکی از مهم‌ترین معیارهای تمایز بتونیرها از یکدیگر، گنجایش آن‌هاست. بتونیرها با ظرفیت‌های گوناگون 120 تا 1000 لیتری وجود دارند که کاربرد برخی آن‌ها بیشتر و برخی کمتر است. طبعا هرچه ظرفیت بتونیر بالا رود، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. در این میان، قیمت بتونیر 120 لیتری آزمایشگاهی که ظرفیت کمتری از سایر انواع دارد، مقداری بالا به نظر می‌رسد که دلیل آن درنظر گرفتن حساسیت‌های آزمایشگاهی در ساخت است.

کاربردی‌ترین انواع بتونیر، با ظرفیت‌های 250 و 400 یا 500 لیتری، کاربرد بیشتری در انواع ساخت و ساز دارند. قیمت بتونیر 1000 لیتری از همه‌ی این مدل‌ها بالاتر است اما این میزان ظرفیت، معمولا به ندرت استفاده می‌شود.

بتونیر برقی-کدکالا

ارتباط قیمت بتونیر با قطعات

طبیعی است که جنس قطعات بتونیر هرچه مرغوب‌تر باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد. البته نحوه قرارگیری قطعات نیز مهم است.

مثلا نحوه‌ی درگیری موتور و دیگ که با دنده انجام می‌شود، می‌تواند در قیمت بتونیر تأثیر بگذارد:

  • بتونیر دنده‌دور: در این بتونیر، دنده دور کمر دیگ قرار دارد. بتونیرهای 250 تا 400 لیتری معمولا از این نوع دنده برخوردارند.
  • بتونیر دنده‌زیر: در برخی از انواع بتونیر 250 و 300 لیتری، از بتونیر در زیر دیگ استفاده شده است که حرکت را نرم‌تر و صدا را کم‌تر می‌کند. قیمت بتونیر با دنده در زیر دیگ نسبت به بتونر دنده دور بالاتر است زیرا نرم‌تر حرکت کردن در بتونیر دنده‌زیر، سبب افزایش طول آن نیز می‌شود.
  • بتونیر دارای رولیک لاستیک فشرده: برخی از انواع بتونیر که گنجایش بیشتر دارند، دیگر دنده پاسخ‌گو نیست و در آن مقیاس قطعا هم سنگین خواهد شد و هم خواهد شکست. در این موارد، از رولیک لاستیک فشرده به‌عنوان قطعه‌ی انتقال دهنده‌ی نیرو از موتور به دیگ و به‌جای دنده استفاده می‌شود.

یکی از دلایل بالاتر بودن قیمت بتونیر 500، 750 و 1000 لیتری استفاده از همین قطعه است.

تعداد چرخ‌ها: هم‌چنین تعداد چرخ‌هایی که بتونیر بر آن حمل می‌شود می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد. بتونیر 120 تا 300 لیتری معمولا بر روی دو چرخ حمل می‌شوند اما بتونیر 400 لیتری به بالا بر روی چهار چرخ حمل می‌شوند.

ضخامت ورق دیگ

هرچه ضخامت ورقی که دیگ از آن تهیه شده بیشتر باشد، یعنی جنس مقاوم‌تر و مرغوب‌تر و در نتیجه قیمت بتونیر نیز بالاتر است.

بتونیر برقی-کدکالا

فروش انواع بتونیر در فروشگاه کدکالا

فروشگاه اینترنتی کدکالا فروشنده و ارائه دهنده انواع بتونیر در ظرفیت های مختلف می باشد که با توجه به جنس به کار رفته برای بدنه این تجهیزات، دارای استحکام بسیار بالایی در برابر ضربه می باشند.در فروشگاه کدکالا انواع ماشین آلات سنگین ساختمانی از جمله بالابر ساختمانی ، انواع کمپرسوربادی ، خلاطه و … را میتوان خریداری نمود.

برای اطلاع از ویژگی های هر یک از محصولات این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

 

به تجهیزاتی که در آنها مقادیر مشخص از شن، ماسه، سیمان و آب و سنگ با هم مخلوط شده و در نهایت بتن را به عنوان خروجی تحویل می دهد اصطلاحا میکسر بتن یا بتونیر گفته میشود.

در بتونیرهای دسته ای، بر اساس زمان و نیاز پروژه فرآیند تولید بتن انجام شده و بعد از آن عملیات متوقف می گردد. در صورتیکه در بتونیرهای پیوسته به صورت مداوم و بدون توقف بتن تولید و تخلیه میشود و گزینه ای مناسب برای پروژه های بزرگ عمرانی خواهد بود.

میکسر بتنی ۱۲۰ لیتری-بتونیر ۳۰۰ لیتری-بتونیر ۴۰۰ لیتری-بتونیر ۵۰۰ و ۷۵۰ لیتری

برخلاف نوع دنده زیر، در این نوع خلاطه دنده هایی در اطراف دیگ تعبیه میشود تا با انرژی منتقل شده توسط موتور در نهایت باعث چرخش دیگ گردند. بتونیرهای ۱۲۰ لیتری و ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ لیتری را می توان در نوع دنده دور نیز قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 4 =